تاريخچه‌ي بافت فرش ماشيني در ايران

شروع توليد فرش ماشيني در ايران به قبل از انقلاب و به اوايل دهه‌ي پنجاه هجري شمسي بر مي‌گردد. اولين قالي ماشيني توليد داخل در كارخانه‌هاي مخمل و ابريشم كاشان توسط دستگاه‌هاي مخملبافي و با الياف مصنوعي بافته شدند كه اين فرش‌ها داراي وزني سبك بودند و همچنين پرزهاي كوتاهي داشتند.

در همان دوره برخي از تاجران، فرش‌هايي مشابه با فرش‌هاي توليدي داخل را از كشور بلژيك وارد بازار ايران كردند كه از كيفيت بالاتري برخوردار بودند و اينچنين سليقه‌ي مردم ايران را _ كه تا پيش از آن فقط از فرش‌هاي دستباف استفاده مي‌كردند _ با اين نوع از فرش‌ها آشنا نمودند.

 


 

با استقبال خوبي كه مردم از فرش ماشيني به عمل آوردند، خاندان لاجوردي (مالكان گروه صنعتي بهشهر) كه از كارخانه داران و سرمايه گذاران كشور بودند، اقدام به تاسيس شركت صنايع كاشان (فرش ماشيني كاشان) كردند كه اولين محصول آن‌ها در سال 1353 به بازار عرضه گرديد.

اين فرش‌ها با نمونه‌هاي قبلي كاملا متفاوت و تا حدودي به فرش دستباف شباهت داشتند كه به طور خاص فرش ماشيني بافته شده با الياف طبيعي پشم به شدت مورد استقبال مردم قرار گرفت. به دنبال آن كارخانه‌هاي فرش ديگري نيز تاسيس شدند و به رقابت پرداختند.

در حال حاضر در كاشان بيش از 1000 كارخانه‌ي فرش در شهرك‌هاي صنعتي راوند، آران و بيدگل و جعفر آباد وجود دارند كه به بافت انواع فرش ماشيني 1200 شانه، 1000 شانه، 700 شانه، سجاده فرش، گليم و … مشغول هستند.

 

نوشته شده توسط fateme | ۲۳ دى ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۵:۲۷ | آرشيو نظرات (0) :موضوع |فرش